WEB YAZILIM

Web Yazılım

Web Yazılım Nedir? Web Yazılımın Önemi Nedir?

Web yazılım, web server isminde bildiğimiz sunucuların içerisindeki kodlardan oluşan dosyaların tümünü anlatan isimdir. Network üzerinde çalışan bu kodlamaların fonksiyonel halde bize yansımasıdır da denilebilir. Herhangi bir bilgisayarı belirli görevleri yerine getirmesi için yönetmemize yarayan komut satırlarına da yazılım denir. Genellikle kodlamalardan oluşan bu yapıların birkaç çeşidi vardır.

Web yazılım, arlışveriş siteleri, kurumsal siteler, sosyal ağlar, içerik yönetim sistemleri gibi yapılanmaların interaktif bir sistem ile projelendirilip kullanıma açılmasından sonra karşımıza çıkan çalışmalardır. Kullanıcıların ana ekranda göremeyeceği fakat arama motorlarında web sitelerini ön planda göstermeye yarayan gizli karakterlerdir. Web yazılım belli bir amaç gözeterek tek bir sayfadan da oluşabilir, sayısız sayfalardan da oluşabilir. Herkesin bildiği web yazılımlara örnek vermek gerekirse; Facebook, Twitter, İnstagram, WordPress, Prestashop, Opencart birer web yazılımdır.

Gelişmiş web yazılım ile dizayn edilmiş bu dünya çapında bilinen siteler sayısız kullanıcıya hizmet vermektedir. Temeline indiğimizde de esas amacın dünyanın her yerine ulaşmasıdır diyebiliriz. Teknolojinin uçsuz bucaksız dünyasını göz önünde bulundurursak şayet bugün yaptığımız en son yazılımlara sahip web siteleri bile gün içerisinde değişen algoritmalar sayesinde geçerliliğini yitirebilmektedir. Özel yazılımlar ile hazırlanmış web tasarımları her zaman bir adım önde oluyor. Çünkü sadece size özel. Bir markanın patentini alıp, tüm haklarına sahip olmak gibi bir şeydir. Özel yazılımlar ile milyonlarca kullanıcıya çok daha kısa sürede, çok daha kolay bir şekilde ulaşmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

En Çok Kullanılan Yazılım Türleri
HTML : Bu türde yazılmış kodlamalar diğer yazılım türlerine göre kullanımı çok daha basittir. Site sahibi neyi nerede göstermek isterse, ziyaretçiler onu orada görür. Yerini değiştirmesi imkansızdır. HTML yazılım dilinin en önemli özelliği ise yazı, video veya resim içeren herhangi bir sayfanın tarayıcı yazılımı tarafından doğru yorumlanmasını sağlayarak, kullanıcıların görmek istediği sayfaları birbirine sorunsuz bağlayabilmesidir.

PHP, ASP, Net, Java Script vb. Web Yazılımları : HTML yazılım dili ile hazırlanmış sayfalara ekstra özellikler katmak için bu diller kullanılır. Normal şartlarda HTML ile kodlanmış temalar üzerinde yapamayacağımız değişiklikler bu kodlama türlerinin birleşmesiyle geliştirebiliriz. Örneğin bir iletişim formu, ziyaretçi defteri veya harika bir giriş animasyonu ekleyebiliriz.